kurtlarkoyu.com Forum Ana Sayfa kurtlarkoyu.com
Kurtlar Köyü Forum Platformu
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Tarihçe

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    kurtlarkoyu.com Forum Ana Sayfa -> Köyümüz
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
gutlaKayıt: 19 Ekm 2006
Mesajlar: 4

MesajTarih: Prş Ekm 19, 2006 1:56 pm    Mesaj konusu: Tarihçe Alıntıyla Cevap Gönder

Yapılan araştırmalara, Tarihi bulgulara göre: Güney Ovasi ve ileride Güney, Karaköy, Horoz va Kurtlar Köyümüzü oluşturacak olan yerleşim alanları milattan sonra 1150-1200 yıllarına rastlar. Bilindiği gibi 1071 malazgirt zaferinden sonra Türkler akın akın Anadoluya gelip yerleşmişler. O yerleşenlerin bir kısmı şu andaki ovanın sulak yerlerine yerleşmiştir. (Bunlardan bazıları, Beslen, Değirmenciler, oğlancı baba’dır.).

Yukarıda isimlerini saydığımız Beslen, Değirmenciler, Oğlancı baba köyleri Haçlı seferleri sırasında saldırıya uğramış, evleri yakılıp yıkılmıştır. Bu saldırı sonrasında hem kendilerini daha iyi savunmak hemde Kuzey rüzgarlarına kapalı olması özelliği ile bir kısmı şu andaki yerleşim yeri olan Güney’de buluşup birleşiyorlar. O tarihten beride Güney (Kuytu, kuzey rüzgarlarına kapalı) yerleşim alanı olarak kullanılıyor. Zamanla eski köylerinde kalan bir grup insan ise horuz ve karaköye gidip yerleşiyor. Fakat burada bizim köyümüzün çekirdeğine oluşturacak olan Beslen Köyümüzün dili ile Belsenliler Şu anki Belsen dediğimiz mera üzerinde oturmakta idiler. Belen Köy çınarlığınında içinde bulunda alandir. Bu alanda doğal şartlar ve savaşlar nedeniyle belsen Köyü dağilmistir. Bir rivayete göre sırcalık, tahtalı hatta Gaysar (yeşilyuva)'a göç etmişlerdir. Belsenlilerden bir gurup ise şu anki Kurtlar Köyünün kuruldugu yere çadır kurmuşlardır. Şu anki kurtlar köyünün temeli böyleci oluşmuş oldu.

Köyümüzde ki bataklıklardan kurtulmak için yapılan kanal kazımlarinda Belsenlilerden kalma kapkaçaklar bulunmuştur.

Yine tarihi kalıntılara bakıldığında yörede Türklerden önce Likidyalıların, Romalıların yaşadığı anlaşılmaktadır. Bunlara en canlı örnek Horoz Köyünün kuzeydoğusunda Günyaka mevkiindeki Roma sütunları, Saray kalıntıları, mezarlar ve mezar kapakları ile Köyümüzdeki Hüyük tepesindeki saray kalıntısı, ine köyümüzün Koca (Mala) dağındaki kral mezarları, Asar tepesindeki kale kalıntıları encanlı örneklerdir.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
RASİM BAYARKayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 34

MesajTarih: Cmt Oca 06, 2007 7:42 pm    Mesaj konusu: Kurtlar köyü tarihçesi Alıntıyla Cevap Gönder

Rivayet çok ama kanıtlaması güç.Taş köprü deki köy dağılınca Horusa,Karaköye,Güneye,Tahtalıya bir kısmıda Kurtlara göçer. Acıpayamın diger Kurtlar köyüne gidenler olduğuda söylenir.1850 den öncede köyün bulunduğu yerde yaşayanların varlığıda belgelerle sabitlenmektedir.Araştırmalar iyi yapılır tapulu tarlaların yerlerine göre hareket edilirse kesin sonuçlara varılabilir.
_________________
bekçi siteyi iyi bekle SELAMLAR
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
begciKayıt: 09 Ksm 2006
Mesajlar: 74

MesajTarih: Prş Oca 11, 2007 5:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Muhakkak nüfus belgelerinde ve tapu dairesinde bilgiler bulunmaktadir. Ancak bunlarin arastirilmasi gerekiyor.

Biz daha 50 yillik köyün tarihini buraya dökemedik ki 500 yillik bir gecmise uzanacak arastirmalara nasil baslayalim Rolling Eyes
_________________
www.gutla.com
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
RASİM BAYARKayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 34

MesajTarih: Cum Oca 26, 2007 8:17 am    Mesaj konusu: KURTLAR KÖYÜ TARİHÇESİ Alıntıyla Cevap Gönder

MAHKEME BELGESİ
dinin mübarek Cuma günü, daha önce bahse konu olarak adı geçen Kurtlar isimli köy halkında Karanta Süleyman oğlu Mehmed
ve Halil oğlu Mehmed ve Koca Ahmet oğlu Mehmed ve Kara Osman oğlu Mehmet Ali ve Çavuş Mustafa vesairlerinden
Aktaş isimli Yaylağı köyümüz ve daha önce adıgeçen köyle beraber yaylağımız olmakla , şimdi hayvanlarımızı otlattırmayıp, (yaylada düzen aldırmayıp) adı geçenlerle bölünmeyip ortak olmamız ile yine isteğimiz budur dediler haklarında toplanan kurtlar halkına nadiren soru sorulduğunda , yaylayı daha önceleri babamız ve babamızın babalarından beri yaylağımız olup Yumritaş köyü halkının asla ve katiyen alakaları yoktur diyerek cevab vermeleriyle istekleri vaziyet hal üzerene okunarak yazıldı . Rebinuevvel ayı, binikiyüzelliüç (Rebuni evvel 1253) YAKLAŞIK 1837
_________________
bekçi siteyi iyi bekle SELAMLAR
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
begciKayıt: 09 Ksm 2006
Mesajlar: 74

MesajTarih: Cum Oca 26, 2007 5:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu mahkame karari nereden alinmis ki?


Kurtlar isimli köy halkında

Karanta Süleyman oğlu Mehmed
Halil oğlu Mehmed
Koca Ahmet oğlu Mehmed
Kara Osman oğlu Mehmet Ali
Çavuş Mustafaburada gecen isimler 1837 yilinda yani bundan 170 sene önce yasamislar. yani 9 kusak geremizdeler.

benim icin: Dedemin dedesinin dedeleri yani..

_________________
www.gutla.com
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
RASİM BAYARKayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 34

MesajTarih: Pzr Şub 04, 2007 2:03 pm    Mesaj konusu: Köyün Tarihcesi Alıntıyla Cevap Gönder

Köy muhtarlıgındaki yayla ile ilgili 1837 yılında verilen mahkeme belgesinden
_________________
bekçi siteyi iyi bekle SELAMLAR
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
begciKayıt: 09 Ksm 2006
Mesajlar: 74

MesajTarih: Prş Mar 01, 2007 1:56 am    Mesaj konusu: Re: Köyün Tarihcesi Alıntıyla Cevap Gönder

RASİM BAYAR yazmış:
Köy muhtarlıgındaki yayla ile ilgili 1837 yılında verilen mahkeme belgesinden


köy muhtarligindaki bu belgeleri nete aktaramaz miyiz yaws?
_________________
www.gutla.com
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
RASİM BAYARKayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 34

MesajTarih: Prş Mar 01, 2007 8:53 pm    Mesaj konusu: KURTLAR KÖYÜNÜN TARİHÇESİ Alıntıyla Cevap Gönder

Yeni gelişmeler tarihi kayıtlar araştırılıp bulunmaktadır.19.yy Acıpayam maliye (Osmanlı dönemi defterlerinden)kayıtlarına göre köy tarihçesi daha gerilere gitmekte 1530 tarihlerine ait verilere ulaşılmaktadır.Kaynak belirlenmesine karşın gözden geçirme işlemleri sürdürülmektedir.Sülale ve soy araştırmaları karışmakta ayrıntılar belirlenememekte ama köy belirtilen tarihte aynı isimle vardır.Belsan veya Balasan adı ile ayrı bir yerleşim yeride var.Karaköy,Horos(yazıldığı gibi)Tahtalı,Güney aynen yeralmaktadır.Belgeler Osmanlıca,Türkçe yazılı şekli ilk fırsatta ulaştırmaya çalışalım.Kaynak ve belgeler sağlam ve gerçek.
_________________
bekçi siteyi iyi bekle SELAMLAR
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
HAS_20Kayıt: 12 Tem 2007
Mesajlar: 14

MesajTarih: Cmt Oca 03, 2009 5:15 pm    Mesaj konusu: AVŞAR BOYU ve ACIPAYAM Alıntıyla Cevap Gönder

BÜYÜK İHTİMAL AVŞAR BOYUNDANIZ
Malazgirt Zaferi sonrası Anadolu’ya dalga dalga gelen Türkmen oymaklarının önemli bir kısmı Denizli civarına gelip yerleşmişti. Bu Türkmenlerin Avşarların önderliğinde faaliyette bulundukları ve l. Mesut döneminde (1116-55) Selçuklularca Gölhisar diye adlandırılan Karaağaç Ovasında (Acıpayam) yerleştikleri anlaşılıyor. II. Haçlı Seferini karşılayıp yenenler de bunlardı. Selçukluların çöküşüne sebep olan Moğol istilası esnasında Moğolların önünden kaçarak Denizli bölgesine oldukça önemli miktarda Türkmen gelip yerleşecektir. Bu Türkmenlerin de başında Avşar boyundan Karaağaç Baba bulunuyordu. Bu Avşarların mücadelelerine dair hatıralar günümüze kadar gelmiştir.
Denizli, Honaz ve Dalaman bölgesine gelen bu Türkmenler tarafından İnanç-Oğulları Beyliği kuruldu. Başlarında uç gazisi Avşar boyundan Mehmet Bey, kardeşi İlyas ve damadı Ali Bey bulunuyordu. Başlangıçta bu beyliği kuranların Germiyan soyundan olduğu zannedilmişti. Mehmet Bey, Hülagu’nun yardımıyla Denizli’ye hakim olmuştu. Ancak damadı Ali Bey’in ihaneti sonucu öldürüldü. Ali Bey Türkmenlerin başına geçerek beyliğini kurdu ve Selçuklulara bağlandı. 1277’de Cimri olayında Selçuklulara sadakatsizlik gösterdiğinden bir Moğol – Selçuklu ordusu Denizli’ye gelerek Ali Bey’i (1278) bertaraf etti. Ali Bey, hapsolunduğu Afyon kalesinde üzüntü ve korkudan öldü. Denizli ve çevresinin hakimiyeti ise Sahip Ata ailesine verildi. Ancak, Germiyanlı Yakup Bey 1289’da bölgeyi ele geçirerek Ali Bey’in oğlu İnanç Bey’e vermiştir. Bu sebeple beylik İnanç Bey’in adıyla anıla gelmiştir. İnanç Bey de Emir Çoban’a bağlılığını arz etmiştir. Yakup Bey’in ölümünden sonra Germiyan hükümeti ile bağını kesmiş veya gevşetmiştir (1322). İnanç Bey, 1334’te vefat edince oğlu Murat Aslan, ondan sonra da oğlu İshak Bey Ladik Emiri olmuştur. 1402 tarihinde Timur tarafından II. Yakup Bey’e memleketleri iade edildiği zaman Ladik (Denizli) eskisi gibi kendisine verilmiştir.
Denizli yöresinde bilhassa Asi-Karaağaç (Acıpayam) mıntıkasında yoğun bir Türkmen yerleşmesi görülmektedir. 1333 yılında buradan geçen İbn-i Battuta, Karaağaç Ovasının Türkmenlerle meskun olduğunu söylemektedir. Hayli kalabalık olan bu Türkmen nüfusu bu yörede Anadolu’nun en kesif Oğuz boylarının yer isimlerini yadigar olarak bırakmıştır. Halen mevcut köy isimlerinden anlaşılacağı üzere bu Türkmenler, Afşar ulusuna ve aralarında bazı Üç-oklu boylar bulunmakla beraber daha çok Boz-oklara mensuptular. Türkmenler XIII. yy ’da henüz kabilelerin isimlerini taşıyan beylerin idaresindeydiler. Yıva ve Salur gibi beyler, Gölhisar taraflarına hakim olduğu zikredilen Yıva-oğulları şüphesiz daha çok aynı isimli Oğuz boyundandır. Bu Türkmen mıntıkasının doğusunda Afşar Bey ’in idaresindeki Afşarlar; daha batıda ise başka bir Afşar Beyi bulunmaktaydı.
Germiyan ve Afşar ulusları arasında Denizli tarafında cereyan eden mücadele önemlidir. Bu mücadeleye dair İbn-i Battuta’nın kaydı ilginçtir ve Germiyanlılar hakkında sert ifadeler kullanması da bu mücadelenin çok çetin olduğunu göstermektedir. Gölhisar’dan Denizli’ye gitmek üzere Karaağaç Ovasından geçen seyyaha, Germiyanlı eşkıyasından korunmak üzere Gölhisar Sultanı tarafından süvariler katılmıştır.
Buradaki mücadelenin taraflarına baktığımız zaman her ikisinin de Afşar boyuna mensup olması ilginçtir. Bununla birlikte o devirde Anadolu’da siyasi kargaşa sırasında kabilelerin ve hatta ailelerin hakimiyet mücadelesine giriştiği düşünülürse bu mücadele daha iyi anlaşılabilir. O zamanlardan kalan ve hala Denizli, Burdur ve Isparta’nın en sevilen türküsü olarak söylenen “Afşar Beyleri”, Avşar beyleri ile Germiyanlılar arasındaki mücadeleyi anlatmaktadır.

Adını sevdiğim Afşar Beyleri, Afşar beyi derler bize ezelden,
Size bir vezirlik yakışıp durur. Bülbül yuva yapmış gazelden,
Topla dizginini, tanı kendini, Sarı topraklar gitmesin tez elden,
Karşında Germiyan bakışıp durur. Çarpışalım der Afşar Beyleri.
Denizli Avşarları, çok erken tarihte yerleşik hayata geçmelerine rağmen boy şuurunu unutmayıp halen bölgede varlığını sürdürmektedir ve kültürel olarak ta yörede çok derin izler bırakmışlardır. Bölgedeki Avşarların kültürleriyle ilgili özellikle ağıtlar konusunda rahmetli Tahir Kutsi Makal’ın yazıları bulunmaktadır.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
HAS_20Kayıt: 12 Tem 2007
Mesajlar: 14

MesajTarih: Cmt Oca 03, 2009 5:16 pm    Mesaj konusu: Re: Tarihçe Alıntıyla Cevap Gönder

BU BİLGİLERE NEREDEN ULAŞTINIZ
gutla yazmış:
Yapılan araştırmalara, Tarihi bulgulara göre: Güney Ovasi ve ileride Güney, Karaköy, Horoz va Kurtlar Köyümüzü oluşturacak olan yerleşim alanları milattan sonra 1150-1200 yıllarına rastlar. Bilindiği gibi 1071 malazgirt zaferinden sonra Türkler akın akın Anadoluya gelip yerleşmişler. O yerleşenlerin bir kısmı şu andaki ovanın sulak yerlerine yerleşmiştir. (Bunlardan bazıları, Beslen, Değirmenciler, oğlancı baba’dır.).

Yukarıda isimlerini saydığımız Beslen, Değirmenciler, Oğlancı baba köyleri Haçlı seferleri sırasında saldırıya uğramış, evleri yakılıp yıkılmıştır. Bu saldırı sonrasında hem kendilerini daha iyi savunmak hemde Kuzey rüzgarlarına kapalı olması özelliği ile bir kısmı şu andaki yerleşim yeri olan Güney’de buluşup birleşiyorlar. O tarihten beride Güney (Kuytu, kuzey rüzgarlarına kapalı) yerleşim alanı olarak kullanılıyor. Zamanla eski köylerinde kalan bir grup insan ise horuz ve karaköye gidip yerleşiyor. Fakat burada bizim köyümüzün çekirdeğine oluşturacak olan Beslen Köyümüzün dili ile Belsenliler Şu anki Belsen dediğimiz mera üzerinde oturmakta idiler. Belen Köy çınarlığınında içinde bulunda alandir. Bu alanda doğal şartlar ve savaşlar nedeniyle belsen Köyü dağilmistir. Bir rivayete göre sırcalık, tahtalı hatta Gaysar (yeşilyuva)'a göç etmişlerdir. Belsenlilerden bir gurup ise şu anki Kurtlar Köyünün kuruldugu yere çadır kurmuşlardır. Şu anki kurtlar köyünün temeli böyleci oluşmuş oldu.

Köyümüzde ki bataklıklardan kurtulmak için yapılan kanal kazımlarinda Belsenlilerden kalma kapkaçaklar bulunmuştur.

Yine tarihi kalıntılara bakıldığında yörede Türklerden önce Likidyalıların, Romalıların yaşadığı anlaşılmaktadır. Bunlara en canlı örnek Horoz Köyünün kuzeydoğusunda Günyaka mevkiindeki Roma sütunları, Saray kalıntıları, mezarlar ve mezar kapakları ile Köyümüzdeki Hüyük tepesindeki saray kalıntısı, ine köyümüzün Koca (Mala) dağındaki kral mezarları, Asar tepesindeki kale kalıntıları encanlı örneklerdir.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
MIROGLU31Kayıt: 14 Hzr 2007
Mesajlar: 5

MesajTarih: Pzr May 31, 2009 10:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet arkadaslar koyumuzun tarihcesini arastiralim.
Cok oncelere degil de baslangic olarak sadece ilk etapta
100 yil onceye gidelim, gerisi gelecektir bence...
Ne dersiniz?.....
_________________
'' Kimileri nefes alir,yasar uzerinde sonsuza dek ve ona sadece Turkiye der, BEENNN ASKIMMM DERIMMM......
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
RASİM BAYARKayıt: 28 Ksm 2006
Mesajlar: 34

MesajTarih: Pts Hzr 22, 2009 6:43 am    Mesaj konusu: Kurtlar köyü tarihinden Alıntıyla Cevap Gönder

Kurtlar köyü 1478 tarihli Osmanlı tahrir defterlerinde adı ilk kez KURD diye geçmektedir.1522 ve 1568 tahrir defterlerinde nüfusu 34-46 arasındadır.1844 tahririnde 34 hane vardır.Zaman zaman nüfus artmış,farklı sebeplerden bazende azalmıştır.
_________________
bekçi siteyi iyi bekle SELAMLAR
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    kurtlarkoyu.com Forum Ana Sayfa -> Köyümüz Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Turkey & Türkiye Forum & Erdem Çorapçıoğlu